Kitlesel fonlama yaparken yaptığımız en büyük 5 hata

Kitlesel fonlama yaparken yaptığımız en büyük 5 hata – Şu anda Kickstarter kampanyasında ‘canlı yayın’ düğmesine bastık, her şeyi doğru yaptığımızdan emindik: 200’den fazla gazetecinin bir listesi hazırlandı, onlarca başarılı kampanyamızı geliştirmek için kullanıldı,  bir profesyonel tarafından harika bir video yapıldı, birkaç işleyen prototip vardı ve hatta 200’den fazla kişinin ilgisini çeken bir lansman partisi düzenledik. Bütün bu şeylere rağmen, bizler kötü hazırlanmıştık, bu da 60k hedefimizin yaklaşık 25k’ına ulaştıktan sonra hefdeflerimize giden yolda  bizi durdurdu. Bu tuzakları sizinle paylaşmak istiyoruz, böylece sizde aynı hataya düşmeyebilirsiniz.

Kitlesel Fonlama hataları
Kitlesel Fonlama hataları

Kitle fonlaması kampanyası her zaman güzel bir şeydir. Bir rüyanız, bir tutkunuz var ve bu rüyayı kovalamanın olanakları her zamankinden daha büyük. Bir kampanyaya gitmek belki de sahip olabileceğiniz en iyi duygudur, çünkü birçok farklı insanla konuştuktan sonra, bir sonraki büyük şeyle karşılaşacağınız güne kadar daha kararlı hale gelirsiniz. Sen başlatana kadar…

1. Kitlesel Fonlama için Sosyal Medya Planı

Yaptığımız ilk ve en büyük hata, sosyal medyaya yönelik hazırlığımızdı. Kampanyadan bir hafta önce Facebook’ta yaklaşık 400 hayranımız, Twitter’da 100 takipçimiz ve Instragram’da da 100 takipçimiz vardı. Bir video oluşturma, prototip hakkına sahip olma ve tedarikçiler bulma çabalarımızda, en önemli şeylerden birini unutmuştuk: “Kampanyanız hiç kimse tarafından görülmüyorsa, ne kadar harika olduğu önemli değil.”

Tabii ki sosyal varlığımızı arttırmaya çalışıyoruz ve bazı sonuçlar elde etmeyi başardık. Bu sonuçlar, belli ki, bir kampanya için ne istediğinize yakın değil. Gördüğümüz şey, iyi içerik oluşturduğunuz ve üzerinde zaman ayırmaya istekli olmanız durumunda sosyal medya varlığınızı önemli ölçüde artırabiliyor olmanızdır, ancak biz bu işi çok az önemsedik ve “bu işte ”unutma”  kabul edilemez.

Tavsiyemiz, bir Kickstarter kampanyası başlatma fikrini alır almaz, 6 ay önce bile olsa, sosyal medya ile aktif olarak başlayın. Bunu yaptığınızda, istenmeyen insan olmadığından emin olun, ancak gerçek değer sunmaya ve gerçek ilişkiler kurmaya çalışın.

Kitlesel Fonlama Sosyal Medya
Kitlesel Fonlama Sosyal Medya

2. Gazeteciler

Gazeteciler, belki de günde yüz e-posta alıyorlar, onlara davetlerden, ürünlerden ve Kickstarter kampanyalarından bahsetmelerini isteyin. Kampanyanın başlamasından önce, geçmişte Kickstarter kampanyalarına veya benzer öğelere yazmış olan 200 gazeteci e-posta adresini toplamıştık. Hayellerimize, ürüne ve kampanyaya güvenimizden, onlara sadece e-posta göndermenin yeterli olacağını düşünmek için yeterince kibirliydik. Kibir, yeni bir işe başladığınızda ya da bir Kickstarter kampanyası başlatırken kendinizi içinde bulabileceğiniz en son şeydir.

Gazetecilere yazdığımız ilk 72 saat içinde, 4’ü cevap vermiş ve bunlardan 1 tanesi aslında bir makale yayınlamıştır. Kampanya hala yeni, bu yüzden daha fazla cevap gelebilirse iyi olabilir, ancak o zamana kadar bir kitle fonlaması kampanyasının kritik ilk 3 günü sona erecek. Tüm bloglar ve makaleler elbette doğru yönde bir adımdır, ancak zamanlama da çok önemlidir. E-postalarımızı takip edebilecek kadar zekiydik ve bunların çoğunun aslında açıldığını gördük. Ancak gazetecilerin hızlı bir şekilde ve çok sayıda e-posta okuması gerekli ve bunun garantisi yok.

Tavsiyemiz, kampanyanızın lansmanından önce gazeteciler ve blog yazarlarıyla kişisel bir bağlantı kurmaya çalışın. Onlarla sosyal medyada etkileşimde bulunun, ilgilerini çekecek hikayeler paylaşın ve hatta onlar için ilginç yazılar yazmayı da teklif edin. Sadece sizi fark etmelerine izin verin ve kampanyanızı başlatma zamanı geldiğinde, sizin hakkınızda yazıyor olma olasılıkları artacaktır. İyi bir gazeteci listesi yeterli değildir. Ayrıca, ilk birkaç kritik gün içinde maksimum sergileme elde etmenizi sağlamak için, lansman öncesinde onlara ulaştığınızdan emin olun.

Kitlesel-Fonlama-Eğlence
Kitlesel-Fonlama-Eğlence

3. Kitlesel Fonlama için İçerik

Bir kitle fonlaması kampanyasının oluşturulması sırasında, çok sayıda bilgiyi toplamanız ve rapor etmeniz gerekir. Hayaliniz, bunu nasıl başarmak istiyorsunuz ve çok daha fazlası. Ancak kampanyanızdaki bilgiler tüm kampanyanız için yeterli olmayacaktır.

Kampanyanın ilk birkaç günü çok yoğun olacak. Gazetecilerle konuşacaksınız, sosyal medyanızı sürekli olarak güncellemelisiniz ve dışarıdan özenle bakmaya çalışmalısınız. Tüm bunlar içerik, yani tercihen benzersiz ve ilginç içerik gerektirir. Kampanyayı başlattıktan sonra, hala bu içeriğin çoğunluğunu yazmamız gerekiyordu. Çok az sayıda fotoğrafın sosyal medyaya hazır olması, yazılan içerikle ilgili gerçek bir planımız olmadığını ve bunun, görevlerimizin geri kalanıyla birlikte zaman alıcı olduğunu kanıtladığını gördük.

Tavsiyemiz, yayılmaya hazır bazı hikayelerin olduğundan emin olun.Ayrıca sosyal medyada paylaşmak istediğiniz hikayeleri ve bilgilerde hazırlayın. Her şeyi otomatik hale getirme konusunda tavsiyem, ancak bilgi ve içeriğin çoğunlukla hazır olması hayatınızı daha kolaylaştıracaktır.

Kitlesel-Fonlama-İçerik
Kitlesel-Fonlama-İçerik

4. Reklam

Her şeyi mükemmel bir şekilde hazırlasanız bile, kampanyanızı tanıtmak için birkaç reklam kampanyası yürütmek yine de faydalı olabilir. Örneğin, Facebook’un segmentasyon seçeneği, kampanyalarınız için doğru kitleyi seçmede son derece yararlı olabilir. Para kazanmak için biraz para harcamaya istekli olmalısınız. Ancak ne yaptığınızı bilmek önemlidir. Bunu bilmenin tek yolu, denemek ve tecrübe kazanmaktır.

Ancak, bu ilk birkaç gün çok kritik olduğu için, başlamadan önce bu bilgiye sahip olmanız önemlidir. Bizim hatamız, yalnızca lansmanımızın ardından reklamlarla “deneme” yapmaya başlamaktı. Bu reklamlar hala değer veriyor olsa da, yine de birazcık geç.

Tavsiyemiz, kampanyayı başlatmadan önce reklamlarla biraz deneme yapın. Kampanyayı başlatmadan önce daha fazla takipçi çekmek için bunu içerik stratejinizle mükemmel bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu şekilde, topluluğunuza daha iyi bir bakış açısı sunacaksınız ve kampanyanızı başlattığınızda kapanyanız paha biçilmez olacaktır.

Kitlesel-Fonlama-Bütçe
Kitlesel-Fonlama-Bütçe

5. Arkadaşlarınız

Son olarak, kişisel bağlantılarınızın gücü. Bu oldukça basit görünebilir, ancak yine de kolayca yetersiz kullanılabilir. Arkadaşlarımızı harekete geçirmek için, 200 ila 300 kişiyi cezbeden büyük bir parti vermiştik. İlk sonuçlar elbette olumluydu, ama bu olayı çok daha güçlü bir şekilde yapmamız gerektiğinin önemini yaptıktan sonradan anladık.

Arkadaşlarınız, sadece kampanyanız için potansiyel taahütler değildir, aynı zamanda mükemmel temsilciler de yaparlar. Kampanyanızın sonuçları azaldıkça, birkaç gün sonrasında kampanyaya söz vermiş olan birkaç arkadaşımızla bağlantı kurmaya karar verdik ve tüm arkadaşlarına bizi tavsiye edip etmediklerini sorduk. Sadece düzensiz yaptıkları ortaya çıktı. Bunu yapmaya istekli olmama meselesi değildi, sadece onlar hakkında düşünmemişlerdi. Yaptıklarında birkaç yeni sponsor çekmeyi başardık. Ayrıca, sponsor listemize bir göz atmaya ve herkese henüz bahsetmemiş olan kişisel çevremize bir şeyler yazmaya karar verdik. Elbette onları söz vermeye zorlayamazken, bazıları yine de memnuniyetle karşılayacak ve diğerleri size ürününüz hakkında değerli bilgiler sağlayacaktır.

Tavsiyemiz, kişisel ağınızı çok yakından takip edin. Özel olarak konuştuğunuzdan emin olun ve onları temsilcilere dönüştürmeye çalışın. Arkadaşlarınız, ilk ısrarınızda şüphelenecek en son kaynaktır.

Kitlesel-Fonlama-Arkadaşlarınız
Kitlesel-Fonlama-Arkadaşlarınız

Sonuç

Sonuç olarak, hazırlık her şeydir. Kitlesel fonlama yaparken her şeyi yaptığınıza inanıyor olsanız bile, yaptığımız gibi, muhtemelen kampanyanızı optimize etmek için yapmanız gereken pek çok şey olacaktır. Umarız ki bizim hatalarımız onları engellemenize yardımcı olacaktır.

Leave a Reply