Kablosuz Şarj Teknolojisi


Kablosuz şarj teknolojisi konusunda bir şeyler duymuşsunuzdur. Bu teknolojiyi destekleyen ve telefonunuzu kablo olmadan şarj etmenizi sağlayan çok  fazla cihaz çıktı. Muhtemelen Qi, indüksiyon ve kablosuz bobinler gibi terimleri de duydunuz. Bu makale, kablosuz şarj teknolojisinin tam olarak ne olduğunu açıklayacaktır.

Kablosuz şarj teknolojisi elektrik enerjisini telefonunuza aktarmak için bir elektromanyetik alan kullanır. IPT-indüktif güç aktarımı olarak da adlandırılan kablosuz şarj cihazı, elektromanyetik alan yaratmak için bir bobin ağı kullanarak telefonunuza elektrik akımı gönderir.

Kablosuz Şarj etme sürecinde ne gibi şeyler meydana gelir?

İlk olarak, şarj cihazı vericisinden gelen voltajı yüksek frekanslı bir AC’ye (alternatif akıma) dönüştürür. Ardından, şarj cihazı bu akımı iletici devresi üzerinden bir verici bobinine yönlendirerek, bobin içinde zamanla değişen bir manyetik alan yaratır. Alıcı cihaz menzil dâhilinde ise, manyetik alan alıcı cihazın bobinine uzanarak iPhone’unuzun alıcı bobininde bir akım oluşturur. Bu akım şarj cihazı ile iPhone arasında akarsa, telefonunuzun içinden geçen akım telefonunuzun alıcı devresi tarafından bir DC’ye (doğru akıma) dönüştürülebilir. Bu akım akmaya başladığında, iPhone’unuzun pili şarj olmaya başlar.

Hızlı Kablosuz Şarj Etme

Uluslararası bir kablosuz şarj teknolojisi kurumu olan Wireless Power Consortium, iPhone’unuz için hızlı kablosuz şarjı destekleyen şarj sistemi türünü geliştirdi. Qi olarak adlandırılan bu tip sistemler 900’den fazla cihazı şarj etmek için kullanılır. IPhone 8 ve iPhone X 2017’nin sonbaharında ilk kez piyasaya çıktığında, işletim sistemi yalnızca 5 watt’lık yavaş bir hızda şarj edebiliyordu. En son iOS güncellemesi ile artık iphone’nunuz için daha hızlı 7,5 watt hızında şarj eden bir kablosuz şarj cihazı satın alabilirsiniz.

Cihazınızı kablosuz şarj ederken dikkat etmeniz gereken konu eğer telefonunuzun arkasında kredi kartlarınız varsa kablosuz şarj aktarımı gerçekleşmeyebilir. Manyetik şerit veya yonga destekli rozet içeren meteryaller varsa ya da anahtarlık şeklinde aksesuarlar yapışıksa, kablosuz şarj aktarımı gerçekleşmeyebilir. Bunları şarj panelinden çıkarmanız gerekir. Ayrıca, telefonunuzun kabı çok kalınsa, şarjı alabilmesi için kabından çıkarmanız gerekebilir. Ayrıca, telefonun titreşim özelliğini de kapatmanız gerekir çünkü telefonun maksimum şarj gücünü almak ve şarj cihazının sunabileceği hızı sağlamak için pedin ortasına gelmesi gerekir.

Qi sertifikalı bir kablosuz şarj pedi almaya karar verdiğinizde, yeni 7,5 watt hızında şarj edebilecek cihazlardan birini seçtiğinizden emin olun. Bazı eski şarj cihazları sadece 5 watt hızında şarj edebilir. Hızlı kablosuz şarj teknolojisi ve ihtiyaçlarınız için en iyisini nasıl seçeceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için bugün iletişime geçin.

Leave a Reply