Kablosuz Şarj Teknolojisi


Kabelsiz şarj texnalogiyası barede eşitmişdiniz.Bu texnalogiyanı destekleyen ve telefonunuzu kabel olmadanda şarj etmeyinizi teşkil eden bir çox ciha çıxdı. Böyük ehtimalla Qi, induksiya ve simsiz lövhe kimi terminleride eşitdiniz.Bu meqale, kabelsiz şarj texnalogiyasının tam olaraq ne oldugunu acıqlayacaqdır.
Kabelsiz şarj texnalogiyası elektrik enerjisini telefonunuza transfer etmek üçün elektromaqnetik sahe istifade edilir. IPT-induktiv güc transferi olaraq da adlandırılan kabelsiz şarj cihazı, elektromaqnetik sahe yaratmaq üçün bir bobin istifade ederek telefonunuza elektrik cerayanı gönderir.

Kabelsiz enerji yükleme zamanında necür şeyler meydana gelir?

İlk olaraq, şarj cihazı ötürücüsünden daxil olan gerginliyi yüksek tezllikli bir AC’ ye (alternativ cereyana)çevirir. Arxasından, şarj cihazı bu axını ötürücü dövresi üzerinden bir ötürücü lovheye ötürerek,lövhe içinde  zamanla deyişe bilen bir maqnetik sahe yaradır. Alıcı cihaz menzil daxilinde ise, maqnetik sahe alıcı cihazın lovhesine uzanaraq iPhone’unuzun alıcı lövhesinde bir cari yaradır.Bu axın şarj cihazı ile iPhone arasında axarsa b, telefonunuzun içinden keçen cari telefonunuzun alıcı dövresi terefinden bir DC’ye (düzgun cariye)çevrile biler. Bu cari axmaga başlayınca, iPhone’unuzun batareyası şarj olmaga başlayacaq.

Suretli kabelsiz şarj etme

Beynelxalq bir kabelsiz enerji texnalogiyası olan Wireless Power Consortium, iPhone’unuz üçün suretli kabelsiz şarjı destekleyen enerji sistemi inkişaf etdirdi.Qi olaraq adlandırılan bu tip sistemler 900′ den çox cihazı şarj etmek üçün istifade edilir.iPhone 8 ve iPhone X 2017’nin payızında ilk defe bazara çixdigi zaman, emeliyyat sistemi yalnızca 5 watt’lık yavaş bir süretde şarj ede bilirdi. En son aktuallaşdırması ile artıq iPhone’nuz üçün daha süretli ,7,5 watt süretinde enerjisi olan bir kabelsiz şarj cihazı ala bilersiniz.

Cihazınızı kabelsiz şarj ederken diqqet teleb eden mövzu eger telefonunuzun arxasında kredit kartlarınız varsa kabelsiz şarj transferi reallaşmaya biler.Maqnetik lent ve ya zencir şeklinde aksesuarlar yapışıqsa, Kabelsiz enerji axımı reallaşmaya biler.bunları şarj panelinden çıxartmamız lazımdır.Hemçinin,telefonunuzun qabı çox qalındırsa,enerjiyi ala bilme4si üçün qabından çıxartmagınız lazım ola biler.Hemçinin, telefonun titreşme xüsusiyyetini de baglamanız lazımdır çünki telefonun maksimum şarj gücünü almaq ve enerji cihazının teqdim ede bileceyi süreti temin etmek üçün pedin ortasına uygun gelmesi lazımdır.
Qi sertifikalı bir kabelsiz şarj pedi almaga qerar verdiginiz zaman, yeni 7,5 watt suretinde enerji olabilecek cihazlardan birini seçtiyinizden emin olun.Bezi köhne şarj cihazları sadece 5 watt suretinde şarj ede bilersiniz.Süretli kabelsiz şarj texnalogiyası ve ehtiyaclarımız üçün en yaxşısını nece seçeceyiniz haqqında daha çox melumat  elde etmek üçün günü bugunden ünsiyyete keçin.

Leave a Reply